logo

 
Wycieczka do Parku Mużakowskiego
Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie w ramach uzyskanego dofinansowania z Miasta Zielona Góra.
 
     9 czerwca Seniorzy i ich opiekunowie mieli okazję zwiedzić Krajobrazowy Park Hermanna von Pücklera w Bad Muskau, znany po polskiej stronie pod nazwą Parku Mużakowskiego, który należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej architektury ogrodniczej dziewiętnastego stulecia.

     

     W upalny czerwcowy dzień część grupy w chłodzie kilkusetletnich drzew , spacerkiem zwiedzała polską stronę Parku. Mijając kolejne lasy, kwieciste łąki, podziwialiśmy przepiękne krajobrazy i urocze zakątki! W tym samym czasie druga część grupy korzystała z przewozów bryczkami.

     

     Traktem nad rzeką wróciliśmy do głównej alei, która poprowadziła nas do pieszego przejścia granicznego. Po stronie niemieckiej zobaczyliśmy zupełnie inny charakter parku - przycięta trawa, krzewy, metalowe mostki i kładki ozdobione kwiatami. Idąc od strony oranżerii, podziwialiśmy różane klomby a dalej stajnie, w których urządzono małe muzeum powozowni.

     

     Dalej roztacza się przepiękny widok - odbita w wodzie wysoka wieża starego pałacu, rezydencji rodu Pückler-Muskau, a wokół rozciągający się ogród w stylu pleasure-ground przecina malowniczo ukształtowana Nysa Hermanna - specjalnie przekopana sztuczna odnoga rzeki.

     

     Obchodząc te urocze zakątki, polanki wśród kwiatów, podziwiamy jeszcze kwitnące azalie i rododendrony a potem nadrzeczną trasą wracamy na polską stronę.

     

     Utrudzeni wędrówkami ale również zauroczeni krajobrazem parku w błogich promieniach słońca odpoczywaliśmy na leśnej polanie. O, jak bardzo wszystkim smakowały pieczone kiełbaski, ogóreczki i słodkie bułeczki! Kiedy nabraliśmy sił to przyszła pora na wspólne śpiewy i dzielenie się wrażeniami, które jeszcze długo były omawiane w powrotnej podróży!

     

     Wycieczkę mogliśmy zrealizować
dzięki uzyskanemu dofinansowaniu przez Miasto Zielona Góra
- za co w imieniu uczestników i członków Stowarzyszenia
składamy serdeczne podziękowania!

Kliknij na wybrane zdjęcie - pojawi się ono w oryginalnej wielkości na ekranie - kliknij na prawą stronę zdjęcia - przejdziesz do następnej fotografii - jeśli klikniesz na lewą stronę zdjęcia - powrócisz do poprzedniej fotografii.
 
→ powrót do Kroniki

 

Wszystkim, którzy zechcą wesprzeć naszą inicjatywę podajemy konto Stowarzyszenia:
Bank Zachodni WBK S.A. nr rachunku: 45 10901535 0000 0001 0584 9014